Żylaki – czego nie robić, by ich nie mieć?

Żylaki kończyn dolnych to nieprzyjemna choroba, która doskwiera głównie osobom w średnim oraz starszym wieku. Nie brak jednak i przypadków pojawiania się żylaków wśród ludzi młodych. Mimo że jedną z głównych przyczyn powstawania chorobowych zmian żylnych są uwarunkowania genetyczne, to bardzo duży udział odgrywają tu również takie kwestie jak: styl życia, pracy, dieta czy… sposób ubierania! W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, czego lepiej unikać, by nie nabawić się żylaków.

Kiedy spojrzymy na nogi osób w starszym lub nawet średnim wieku, możemy zauważyć, że wiele z nich cierpi z powodu pojawiających się i powiększających się z czasem żylaków. Zawsze zaczyna się niewinne – od prześwitujących przez skórę żył oraz rozbudowujących się pajączków – głównie na udach i łydkach. I to już powinien być dla nas sygnał, by zgłosić się do lekarza odpowiedniej specjalizacji.

Jeśli jednak nie posiadamy jeszcze pierwszych oznak żylaków, a jedynie wiemy, że w naszej rodzinie istnieją tendencję do tego schorzenia, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Czego więc unikać?

Praca stojąca lub siedząca

Praca to pierwsza rzecz, jaka może mieć negatywny wpływ na zdrowie naszych żył. Kiedy stoimy przez kilkanaście godzin dziennie lub siedzimy w niezmienionej pozycji, możemy mieć pewność, że prędzej czy później nasze żyły zaczną się buntować.

Najbardziej narażonymi zawodami na powstawanie żylaków są wszelkie prace siedzące (a więc np. praca w biurze, kiosku czy na poczcie), a także prace typu: fryzjer, sprzedawca w sklepie, albo sprzątacz.

W przypadku obu prac warto przerywać zbyt długie stanie lub siedzenie. Mogą nam w tym pomóc proste ćwiczenia – zstępowanie z nogi na nogę, albo – w przypadku pracy siedzącej – częste spacery.

Nieodpowiedni ubiór

Choć trudno w to uwierzyć – również ubrania mają wpływ na to, w jaki sposób będą wyglądały nasze nogi. Żyły są bardzo wrażliwe na ucisk oraz duże ciśnienie. Jak można się w prosty sposób domyślić – na przegranej pozycji są tu osoby, które uwielbiają nosić obcisłe spodnie bądź rajstopy, a także buty na wysokim obcasie.

Aby wyeliminować lub mocno zmniejszyć ryzyko pojawienia się w przyszłości pajączków oraz żylaków, warto już teraz nieco zmienić swój styl i ograniczać noszenie szpilek czy też rurek w stylu skinny. Nasz nogi będą nam wdzięczne.

Więcej informacji o problemie żylaków oraz o sposobach jak sobie z tym problemem poradzić znajdziemy na stronie Kliniki Ambroziak.

Zapraszamy do lektury!